Witajcie!


Witajcie!

Trochę o genetyce i sporcie

Na tej stronie pojawiać będą się ciekawski z wykorzystania badań genetycznych dla naszego zdrowia i rozwoju osobistego.

Na początek naszej przygody z genetyką warto zapoznać się z tekstem dotyczącym powodów dla których warto jest robić badania genetyczne.

Tekst nakierowany jest co prawda na korzyści w leczeniu, jednak w zakresie predyspozycji sportowych ma to także swoje znaczenie. 5 korzyści z badań DNA w zakresie predyspozycji sportowych:

  1. To wiedza na całe życie. Raz poznane DNA organizmu nie zmienia się przez całe życie. Nie tylko może pomóc w karierze sportowej ale i codziennych zmaganiach z rzeczywistością.
  2. Nie można się bać – wyniki wskazujące na predyspozycje do uprawiania określonego sportu mogą jedynie wspomóc rozwój indywidualny. W przypadku braku jednoznacznego wskazania, mogą pomóc określić jakie dodatkowe ćwiczenia należy wykonywać aby szybciej i pewniej się rozwijać.
  3. Precyzyjna diagnoza to korzyści dla sportowca. Wiedza na temat funkcjonowania naszego organizmu jest zawsze bezcenna. Mogą być to dodatkowe „milisekundy” które na mecie oznaczać będą zwycięstwo.
  4. Wynik jest ważny nie tylko dla sportowca ale i dla trenera. Trener będzie miał podstawy do lepszego przygotowania indywidualnego treningu dla sportowca. Lepszy trening to lepsze wyniki. Lepsze wyniki to pewniejsze zwycięstwo.